Kategorie
Bez kategorii

Calzone – co to jest i z czym je jeść?

Calzone – brzmi jak nazwa włoskiej potrawy i zdecydowanie nią jest! Z czego jest calzone i dlaczego warto go spróbować? Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej spróbować, lubisz dobre, sycące jedzenie, to przy najbliższej okazji zamów w restauracji tę pozycję z menu i… smacznego!

Calzone co to jest? Jak czytać nazwę tej potrawy?

Calzone co to jest za danie? To potrawa, która ma kształt zupełnie inny niż pizza, ale z tym najpopularniejszym włoskim plackiem ma bardzo wiele wspólnego. Jak czytać tę nazwę? To słowo pochodzi z języka włoskiego i znaczy… nogawka spodni, co ma wiele wspólnego z jego budową, o czym zaraz sam się przekonasz. Czyta się je „kalcone”, a zatem z wymową raczej nikt nie powinien mieć problemu.

Z czego jest calzone? Podstawę stanowi klasyczne drożdżowe ciasto na pizzę, które rozciąga się na okrągło, a następnie po nałożeniu farszu zawija na kształt pieroga. W rezultacie w trakcie wypiekania ta sakiewka, czy też nogawka, wybrzusza się niczym balon, przez co z wierzchu jest niezwykle chrupiąca, a po przekrojeniu odsłania świeże, parujące wnętrze z delikatnie zapieczonymi składnikami.

Skąd wywodzi się calzone?

Pierwszy raz to danie powstało w Apulii koło Neapolu w drugiej połowie XIX wieku, czyli w tym samym czasie, kiedy powstała pierwsza pizza margherita nazwana tak na cześć królowej Małgorzaty – ówczesnej władczyni Włoch. Jak to zwykle bywa w przypadku najpopularniejszych dań – powstało ono przypadkiem, gdy piekarzowi ciasto złożyło się na pół i postanowił nie naprawiać swojej pizzy, ale skleić ją i zapiec z farszem w środku.

co dodac do calzone

Na początku XX wieku Włosi masowo emigrowali do Argentyny, przywożąc przy okazji przepis na calzone. I tym sposobem to właśnie w Argentynie calzone pieróg jest bardziej popularny i częściej zamówimy go w restauracji niż w rodzimej Italii.

Calzone co do środka?

Wnętrze tego pieroga nie powinno stanowić niespodzianki dla osoby zamawiającej go w restauracji, ponieważ zwykle w menu dokładnie wypisuje się, co ma wejść w jego skład, a czasem nawet daje możliwość skomponowania własnego farszu. Jeśli chodzi o zawartość calzone – co do środka wkładają mistrzowie kuchni? Zwykle wszystko to, co można śmiało połączyć ze sobą na normalnej pizzy – są to sos pomidorowy, ser, dodatki mięsne, warzywa, przyprawy. Bardzo często składnikiem calzone staje się mięso kurczaka, które świetnie do tego dania pasuje.

Co dodać do calzone?

Smak tego pieroga to w zasadzie wszystko to, co zachwyca miłośników pizzy. To znaczy – chrupiące, słonawe ciasto drożdżowe, które stanowi wspaniałą bazę dla pozostałych składników. Lekko kwaskowatego smaku nadaje ciastu sos pomidorowy – przyrządzony oczywiście obowiązkowo z przetartych pomidorów pelati, oliwy z oliwek, bazylii i czosnku. A w oryginalnym calzone co do środka należy włożyć? W asyście ciasta i sosu składniki farszu będą smakowały wybornie, pod warunkiem, że włoży się do calzone to, co każdy preferuje. Jako że jest to potrawa przeznaczona raczej dla jednego konsumenta (w odróżnieniu od pizzy, której trójkątami może się podzielić kilka osób), najlepiej kierować się własnym gustem i nie przesadzać z ilością składników. Dowolny rodzaj sera z dodatkiem składnika warzywnego i mięsnego w zupełności powinien wystarczyć, aby smaki przemieszały się ze sobą, ale aby żaden z nich nie został zduszony przez inny.

Co dodać do calzone? Po sklejeniu ze sobą ciasta można jego wierzch posypać suszoną bazylią lub oregano, które powszechnie dodaje się w sporych ilościach do dań kuchni włoskiej.

Jak i z czym jeść calzone?

Inny kształt tego dania wymusza niejako odmienną formę podawania, niż w przypadku klasycznej pizzy. Celem wykonania dobrej pizzy jest osiągnięcie efektu takiego ciasta, aby po pokrojeniu na trójkąty można było unieść jeden z nich tak, żeby składniki nie spływały z ciasta. Raczej nie spożywa się pizzy sztućcami, gdyż jest to po prostu niepraktyczne – to jedno z niewielu dań, które można jeść wprost z pudełka bez brudzenia się i warto z tego korzystać.

W przypadku calzone sprawa ma się nieco inaczej. Sposób pieczenia powoduje, że po przekrojeniu pieroga prawdopodobnie jego zawartość wypłynie, gdyż soki zawarte w składnikach znajdą ujście dopiero po otwarciu tej potrawy. Tym samym krojenie na trójkąty i spożywanie w rękach raczej odpada – gorąca zawartość mogłaby się wylać na zewnątrz. Dlatego też calzone zwykle podawane jest na dużym talerzu z zestawem sztućców, ułatwiających dobranie się do pysznego wnętrza. To danie przeznaczone dla jednej osoby, często nieco mniejsze niż pizza.

A z czym jeść calzone? Oczywiście można je spożywać samodzielnie, ale warto zwiększać wartość sytną oraz odżywcza potrawy, na przykład serwując ją z surówką – z czerwonej kapusty, rukoli i pomidorków, czy inną. Niektóre osoby lubią polewać calzone sosem czosnkowym czy pomidorowym, a nawet BBQ – i w zasadzie nie ma żadnego powodu, aby tego nie robić, jeśli tylko tak im to smakuje!

A jeśli myślisz o przygotowaniu czegoś wyjątkowego na imprezę lub romantyczną randkę, to może calzone jest właśnie tym, czego szukasz – najlepiej, gdy zamówisz je jeszcze gorące z ulubionej restauracji!