Kategorie
Bez kategorii

Fenomen pizzy hawajskiej – kto i po co ją wymyślił?

Popularne danie typu fast food zdobyło uznanie na całym świecie. Oryginalna pizza hawajska pochodzi z Kanady i jest dla większości osób prawdziwym rarytasem. Przysmak serwowany w wielu polskich lokalach idealnie trafia w gusta miłośników nietypowych smaków. Nieco odmiennego zdania są Włosi, którzy mają mniej przychylne nastawienie do takich eksperymentów kulinarnych. Czy pizza hawajska to nie pizza? Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat popularnego dania.

Pizza hawajska – z czym jest najlepsza?

Tradycyjne drożdżowe ciasto, ser, szynka, ananas, sos pomidorowy – tak pokrótce można scharakteryzować ulubiony przysmak Polaków. Oryginalna pizza hawajska znajduje się w ofercie wielu restauracji, które specjalizują się w przygotowywaniu potraw śródziemnomorskich. Odpowiednia receptura, sposób pieczenia oraz starannie dobrane składniki sprawiają, że z roku na rok danie to staje się coraz bardziej popularne i uwielbiane przez naszych rodaków.

Bazą każdej pizzy hawajskiej jest chrupiące ciasto. W domowych warunkach raczej trudno osiągnąć ten efekt. Najlepiej, gdy ciasto jest wypiekane w piecu kamiennym, którym dysponuje większość renomowanych pizzerii. Czas przygotowywania popularnego placka z dodatkami skraca się wówczas maksymalnie do kilku minut. Sekret dobrej pizzy tkwi w szczegółach, czyli użyciu świeżych drożdży oraz mąki pszennej typu 450 lub 550. Chrupiący placek z pewnością uniesie wiele składników, m.in. sporą ilość rozpływającego się sera.

Kto wynalazł pizzę hawajską?

Wbrew pozorom nie powstała na Hawajach. Oryginalna pizza hawajska narodziła się w Kanadzie w latach 70. Przełamanie klasycznego smaku nutką słodyczy ananasa wciąż budzi duży sprzeciw Włochów. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nie zgadzają się na profanację ich tradycyjnego wyrobu. Pizza z ananasem na stałe zagościła w menu polskich restauracji i przyjęła się w naszym kraju. Polacy upodobali sobie w szczególny sposób także przysmaki z kurczakiem oraz kukurydzą.

Kto wynalazł pizzę hawajską? Pomysłodawcą i twórcą był kanadyjski restaurator, z pochodzenia Grek – Sam Panopoulos. Grecki imigrant otworzył restaurację razem ze swoimi braćmi w 1962 roku. Restauratorzy zaczęli eksperymentować z różnymi daniami, zmieniając między innymi dodatki do klasycznej pizzy włoskiej. Pewnego dnia postanowili dodać do sera i szynki plastry ananasa. Nazwa pizza hawajska wzięła się od marki puszek z tymi owocami w syropie. Po pewnym czasie unikalne połączenie smaków przypadło do gustu miłośnikom popularnego placka niemal na całym świecie.

Pizza hawajska – kalorie

To jedna z najpopularniejszych potraw, która jest dość kaloryczna. Jednocześnie stanowi również cenne źródło pełnowartościowego wapnia oraz fosforu. W cieście popularnego placka znajduje się również selen, który posiada właściwości antyoksydacyjne. Za najmniej kaloryczną pizzę uważa się wegetariańską. Jeden kawałek ma średnio 270, a cały placek z dodatkami około 2000 kcal. Z kolei klasyczna margherita liczy sobie 2700 kalorii.

2880 kcal – tyle zawiera cała pizza hawajska. Kalorie, jakie znajdziemy w jednym kawałku to 240 kcal. Możemy je spalić podczas godzinnego spaceru lub 30-minutowej jazdy na rowerze. Pomidorowy sos do pizzy hawajskiej zawiera jedynie 75, czosnkowy 140, a ostry około 170 kcal. Natomiast 100 g ananasa posiada 50-60 kcal, dodatki typu: szynka 90, ser mozarella 240 kcal.

Pizza hawajska – składniki

Dania kuchni włoskiej są nie tylko pyszne, ale też zdrowe. Kto nie lubi pizzy czy makaronów? Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona też źródłem witaminy A i C, potasu oraz węglowodanów. Hawajska to pizza z ananasem, szynką, serem, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Przede wszystkim wyróżnia się unikalnym smakiem i posiada właściwości prozdrowotne. Szczególnie popularna pepperoni, do której dodawane są papryczki jalapeno. Jak wykazały badania naukowe, składnik ten zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz zapobiega przeziębieniom.

Wróćmy jednak do naszej głównej bohaterki – co powinna zawierać pizza hawajska? Składniki obowiązkowe to szynka, ser mozarella, ananas z puszki czy sos pomidorowy, który najczęściej przygotowywany jest ze świeżych pomidorów. Niektórzy restauratorzy posiadają w ofercie bardziej rozszerzoną wersję tego dania. Najczęściej dodawane jest salami lub kawałki kurczaka, kukurydza oraz czerwona papryka. Sos do pizzy hawajskiej powstaje często na bazie pomidorów z puszki, z dodatkiem przypraw typu oregano i bazylia, czosnku oraz cebuli. Za najzdrowszy składnik tego dania uważa się pulpę pomidorową.

Pizza hawajska to nie pizza? Spór pomiędzy jej zwolennikami a przeciwnikami trwa od dłuższego czasu. Być może nie każdy przepada za połączeniem słodyczy ananasa z szynką, ale nie zmienia to faktu, że dosyć kontrowersyjny smak broni się sam. Skoro chętnie dodajemy ananasa do wielu potraw, niby dlaczego nie pasuje do dania fast food typu pizza hawajska? Z czym jest często łączony owoc z puszki? Przede wszystkim doskonale się sprawdza nie tylko podczas przygotowywania deserów czy koktajli owocowych, ale też w sałatkach.