Kategorie
Bez kategorii

Jaka pizza na diecie? Smaczne pizze w duchu fit!

Nie da się ukryć, że pizza to jedno z ulubionych dań wielu ludzi na całym świecie. Jej prosta forma, niewyszukany sposób spożywania, możliwość komponowania dowolnych dodatków i duże ilości sera podkręcającego smak i wybornie komponującego się z drożdżowym chrupkim ciastem. To wszystko nęci – dlatego warto zastanowić się, czy na diecie można jeść pizzę.

Czy pizza tuczy?

Przyjęło się mawiać, że pizza należy do potraw typu fast food, jednak z kulinarnego punktu widzenia wcale tak nie jest. To potrawa, którą robi się zwykle z wyrośniętego uprzednio ciasta drożdżowego, jednak reszta składników to produkty świeże lub wymagające wcześniejszej obróbki termicznej, co kłóci się z ideologią „szybkiego jedzenia”. Produkt mrożony lub gotowy do odgrzania niewątpliwie można zaliczyć do tej kategorii, jednak pizza przygotowywana w restauracji to danie wymagające czasu – choć jej wypiekanie w dobrze rozgrzanym piecu trwa zaledwie kilka minut.

Czy zatem można jeść ją bez wyrzutów sumienia, skoro nie należy do typowego fast foodu? Tu już należy wykazać się zdrowym rozsądkiem. Dobrej jakości pizza przygotowywana z najlepszego sortu składników może być nieco tucząca, ale pod względem odżywczym można potraktować ją jako solidny obiad. To, czy pizza tuczy, jest zależne wyłącznie od jej składu.

Ile kcal ma pizza?

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie ile kalorii ma pizza. W końcu każdy z nas ma nieco inne preferencje dotyczące jej jakości i ilości. Z pewnością pizza z dużą ilością dodatków mięsnych, na grubym cieście i z podwójnym serem będzie bardziej tucząca niż ta na cienkim placku z mozzarellą, pomidorkami i rukolą. Wiele osób ma też w zwyczaju polewać swoją pizzę sosem czosnkowym, a nawet ketchupem, które również należą do dość kalorycznych produktów. Przykładowo, jeden kawałek margherity składającej się z ciasta, sosu pomidorowego i mozzarelli ma około 200 kcal. Dlatego też spożywając pizzę warto wziąć pod uwagę ilość nałożonych na nią dodatkowych składników oraz ich kaloryczność, a także liczbę zjedzonych kawałków.

A czy na diecie można jeść pizzę?

Współcześni dietetycy coraz częściej odchodzą już od proponowania swoim pacjentom diet polegających na restrykcyjnym zmniejszaniu ilości potraw i całkowitej rezygnacji z ulubionych produktów. Coraz częstszym trendem jest natomiast wdrażanie zdrowej, ale przy tym smacznej diety, w której znajdują się produkty powszechnie lubiane, ale nie wywołujące wyrzutów sumienia u osób odchudzających się.

Tym samym pizza to jeden z produktów, które bywają włączane do diet redukcyjnych, ku uciesze pacjentów, którzy nie chcieliby rezygnować z jej jedzenia nawet na rzecz szczuplejszej sylwetki. Warto wziąć pod uwagę, że takie podejście skutkuje zmniejszeniem ryzyka efektu jojo. Odchudzający się pacjent mający dostęp do swoich ulubionych potraw, choć w wersji fit, uczy się doceniać ich mniej kaloryczną wersję i jest w stanie dłużej wytrzymać na diecie, a potem kontynuować swoje nowe, zdrowe nawyki.

Jaka pizza na diecie będzie najlepsza?

Najlepsza pizza na diecie to oczywiście ta, której jedzenie sprawi Ci mnóstwo przyjemności, a przy tym nie przysporzy dodatkowych kilogramów! Przygotowując ją samodzielnie masz większą kontrolę nad jakością i gramaturą komponentów, dlatego taka domowa pizza to najlepszy wybór gdy jest się na diecie. Warto postawić na większe ilości składników warzywnych, które dostarczą Ci witamin, minerałów i błonnika, wypełniając Twój żołądek mnóstwem cennych składników odżywczych, a nie dostarczając wielu kalorii.

Najbardziej kalorycznym składnikiem pizzy są zwykle mięso oraz żółty ser. Wybierając mozzarellę light o zmniejszonej zawartości tłuszczu możesz delektować się jej wybornym smakiem, a jednocześnie trochę „odchudzić” swoją pizzę.

Jaka pizza ma najmniej kalorii?

Najlepszym pod względem dietetycznym wyborem jest pizza na cienkim cieście, z niewielką ilością żółtego sera i składników tłustych (mięsnych), za to wypełniona kolorowymi warzywami. Jeśli masz wątpliwości, jaka jest najmniej kaloryczna pizza, kieruj się zawsze tymi trzema kryteriami: grubością ciasta, ilością sera i rodzajem składników na placku. Staraj się, by Twoja domowa pizza była właśnie taka. Jednak pamiętaj, że nawet najlepsza pizza na diecie dostarczy Ci nadprogramowych kilogramów, gdy zjesz jej za dużo! Zatem przygotuj pizzę w wersji fit, ale pamiętaj o odchudzaniu i o tym, by zjeść tylko 2-3 kawałki w ramach planowanego obiadu lub kolacji, bez niepotrzebnego opychania się nią.

Jaka jest najmniej kaloryczna pizza typu fit?

Ciasto na pizzę charakteryzuje się tym, że można je wykonać na wiele innych sposobów, choć oczywiście fit przepisy odbiegają nieco od prawowitej wersji tego przysmaku. W skład tradycyjnej włoskiej pizzy wchodzi zawsze rafinowana mąka pszenna typu 00, która ma w sobie sporo glutenu nadającego mu wyjątkowej elastyczności. To również mąka nie dostarczająca prawie wcale błonnika, ale za to sporo skrobi, która nie jest wskazana na diecie, szczególnie tej low-carb. Niektórzy rezygnują także z dodatku oliwy z oliwek lub drożdży do ciasta. Choć stanowią one zaledwie niewielki procent jego składu, to wiele osób rezygnuje z nich z chęci obniżenia kaloryczności pizzy do jak najniższego pułapu.

Dlatego warto wypróbować inne wersje domowej pizzy – na przykład tej z mąki pełnoziarnistej, lub nawet w wersji wegańskiej – z kalafiora! Ile kcal ma pizza przygotowana z tego warzywa? To około 100 kcal w jednym kawałku, więc nawet o połowę mniej! Jeśli zastanawiasz się jaka pizza na diecie będzie Ci najbardziej smakowała, po prostu przetestuj wszelkie nowinki, które znajdziesz w internecie – niektóre z nich są naprawdę fenomenalne!

Ile kalorii ma pizza z restauracji?

Wybierasz się z przyjaciółmi do restauracji i nie chcesz zbytnio odstawać od towarzystwa spędzając wieczór przy sałatce i szklance wody? Po prostu spytaj kelnera jaka pizza ma najmniej kalorii i wybierz tę wersję – wegetariańską, z małą ilością sera, na cienkim cieście i z dużą ilością warzywnych dodatków. W większości restauracji istnieje możliwość dowolnego modyfikowania składników na pizzy, więc z pewnością otrzymasz na talerzu to, co spełni Twoje oczekiwania i nie spowoduje załamania się Twojej motywacji do odchudzania!