Kategorie
Bez kategorii

Pizza – lista najważniejszych rekordów Guinnessa

Pizza to jedno z tych dań kuchni włoskiej, po które sięgamy najchętniej. Bogactwo smaków oraz prosta receptura sprawiają, że ten przysmak doskonale sprawdzi się zarówno na rodzinny obiad, wieczór przed TV, jak i imprezę w gronie znajomych. Nic dziwnego, że z pizzą związanych jest wiele ciekawych rekordów Guinnessa i ciekawostek, które chcemy Wam przybliżyć. Zapraszamy do lektury!

Ile metrów ma najdłuższa pizza na świecie?

Nie każdy fan tego popularnego dania wie, że największa pizza na świecie swego czasu powstała w Polsce. W 2010 roku krakowscy kucharze upiekli placek mierzący ponad 1 km, co wówczas było absolutnym rekordem świata w rozmiarze tego dania. Jednak w 2017 roku polski rekord został pobity – obecnie najdłuższa pizza na świecie to ta z miejscowości Fontana w Kalifornii (USA). Placek-gigant upieczony przez Amerykanów mierzył dokładnie 1930 metrów i zużyto na niego:

– ponad 8 ton ciasta,

– 1,5 tony sera mozarella,

– 2,5 tony sosu pomidorowego.

W samo przygotowanie rekordowej pizzy zaangażowanych było ponad 100 osób, a największa pizza na świecie pieczona była przez 14 godzin!

Rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy na czas

Kolejnym związanym z pizzą rekordem świata jest oczywiście ten dotyczący jedzenia tego pysznego dania na czas. Od lat na świecie organizowane są zawody na najszybciej zjedzoną pizzę i – co ważne – konkurencja ta obwarowana jest dość szczegółowymi przepisami. Aby rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy został oficjalnie uznany, placek nie może ważyć mniej niż 150 gramów. Obowiązkowe składniki, które muszą się na nim znaleźć to sos i ser. Oprócz tego zawodnicy muszą spożywać danie za pomocą noża i widelca, a w razie potrzeby mogą popijać wodą.

Do 2015 roku rekord należał do Petera Czerwińskiego – Kanadyjczyka polskiego pochodzenia, który na zjedzenie 30-centymetrowego placka potrzebował 50 sekund. Jego rekord w imponującym stylu poprawił jednak Filipińczyk Kevin Medina, który pochłonął pizzę w – uwaga – 32,28 sekundy! Ktoś podejmuje rękawicę?

Jaka jest najmniejsza pizza na świecie?

Co ciekawe, trudno uzyskać dane dotyczącego tego, ile cm średnicy ma najmniejsza pizza na świecie. Prawdopodobnie dlatego, że chyba nikt z nas nie lubi, gdy kończy się ona za wcześnie, prawda? Mini-pizza o wielkości kliku cm to dobry pomysł na szybką przekąskę w pracy lub szkole, jednak naszym zdaniem największa pizza na świecie to znacznie bardziej smakowity temat.

Najostrzejsza pizza świata

Był już rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy i najdłuższa pizza na świecie. A co powiecie na najostrzejszą? Każdy miłośnik mocnych doznań smakowych z pewnością powinien jej spróbować! Jedna z brytyjskich restauracji ma w swoim memu pizzę z jedną z najostrzejszych odmian papryki na świecie – Naga Yolokia. Specjalna skala do mierzenia pikantności dała brytyjskiej pizzy wynik 3 200 000 punktów. Przyprawa tabasco wypada przy niej blado – ma tylko 8 000 punktów.

Ile kosztuje najdroższa pizza świata?

Cena pizzy również wpływa na jej globalną popularność. Serwowane przez większość pizzerii i restauracji na świecie placki z dodatkami uchodzą za stosunkowo niedrogie. Jednak z pewnością nie da się tego powiedzieć o pizzach wypiekanych przez kucharzy z nowojorskiej restauracji Industry Kitchen – 24 kwietnia 2017 roku stworzyli oni danie za – bagatela – 2700 dolarów! Wcześniej najdroższa pizza świata powstała na Manhattanie i kosztowała blisko 8,5 tysiąca złotych, a wśród składników nie brakowało takich specjałów jak:

– płatki 24-karatowego złota,

– foie gras,

– czarny kawior,

– ser bawoli,

a także trufle i kilka innych, równie cennych dodatków.

Najszybsza pizza na świecie

Skoro rekord w jedzeniu pizzy na czas wynosi zaledwie pół minuty, to ile czasu może powstawać najszybsza pizza na świecie? O to należy zapytać Brittany Rowe, z restauracji Six Hundred Downtown w stanie Ohio. To ona w ciągu niecałych 34 sekund przygotowała ciasto na 5 dużych pizz o wadze 350 g każda! A Wam jak długo zdarza się czekać na swoją ulubioną?

Kto je najwięcej pizzy?

Wydawałoby się, że skoro ojczyzną pizzy są Włochy, to właśnie ten naród zyska miano największych „pizzożerców”. Tymczasem, Italia nie gości nawet w ścisłej czołówce państw, w których je się najwięcej pizzy. Rekordową konsumpcją może pochwalić się Norwegia, której statystyczny mieszkaniec zjada aż 5,4 kg tej potrawy rocznie. Drugie miejsce zajmują Niemcy, natomiast w Polsce przeciętny Kowalski wspólnie z rodziną konsumuje minimum 1 pizzę w miesiącu. Nie jest źle, ale warto równać do najlepszych!

Dlaczego uwielbiamy pizzę?

Bez względu na to, czy przygotowujemy ją w domu, spożywamy w pizzerii czy zamawiamy na dowóz, pizza to jedno z naszych ulubionych dań. Do takich zadań jak rekord w jedzeniu pizzy na czas nadaje się ona doskonale. Nawet to, że najdroższa pizza na świecie kosztuje prawie 10 000 zł, nie każdego zdziwi. Uwielbiamy ją w każdym wariancie i rozmiarze, ponieważ łatwo ją przygotować i można zjeść na każdą okazję. Również dostępność pizzy jest jej wielkim atutem. Przede wszystkim jednak kochamy ją za jedyny w swoim rodzaju smak i aromat, które sprawiają, że pizza nigdy się nie nudzi!