Kategorie
Bez kategorii

6 ciekawostek o pizzy – tego jeszcze nie wiedziałeś

Pizza to jedna z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej lubianych potraw na całym świecie. Co warto wiedzieć o pizzy?

Ciekawostki o pizzy – dlaczego jest to tak intrygująca potrawa?

O tym, że pizza to flagowe włoskie danie, wiedzą chyba wszyscy. Ale czy jest coś, co warto wiedzieć o pizzy, czym można by zaskoczyć swoich przyjaciół podczas sobotniej wyprawy do pizzerii? Bo to właśnie w sobotę wieczorem na całym świecie notuje się najwyższe wskaźniki sprzedaży tego drożdżowego placka z najróżniejszymi dodatkami. To pierwsza, ale zdecydowanie niejedyna ciekawostka, jaką znajdziecie w naszym zestawieniu!

1. Co oznacza słowo „pizza”? Ciasto na pizzę powstałe z drożdży, białej mąki i oliwy z oliwek należy nie tylko pozostawić do wyrośnięcia, ale także wyrobić. Polega to na ugniataniu, spłaszczaniu i rozciąganiu ciasta. Po łacinie „ugniatać” znaczy pinsere, i to od tej czynności wzięła nazwę pierwsza pizza.

2. A skąd się wzięła ta potrawa? Za pierwotną wersję pizzy należałoby uznać dzisiejszą focaccię, czyli ciasto drożdżowe maczane w oliwie, posypane ziołami. Już około 500 r. p.n.e. taki pierwowzór pizzy trafił z Grecji do starożytnego Rzymu. Jednak dopiero około XVII wieku do Neapolu sprowadzono pierwsze pomidory, i wówczas zaczęto te placki smarować sosem pomidorowym oraz obsypywać innymi dodatkami.

3. Co to jest margherita? To najpopularniejsza i najbardziej podstawowa wersja pizzy. W każdym kraju na świecie zamawiając margheritę otrzymasz to samo: drożdżowy placek posmarowany sosem pomidorowym z dodatkiem ziół, posypany mozzarellą i z ewentualnym dodatkiem listków świeżej bazylii. W 1889 roku królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka odwiedziła Neapol i specjalnie na jej cześć piekarz Raffaele Esposito przygotował potrawę z tych właśnie składników. Ich kolory: biały, czerwony i zielony symbolizowały flagę Włoch, a tę pizzę nazwano na cześć królowej – margherita.

4. Ile kosztuje najdroższa pizza świata? Miłośnicy luksusów i delektowania się najbardziej ekskluzywnymi specjałami świata mogą zamówić w Kanadzie kawałek pizzy za równowartość $450! Co wchodzi w skład tej potrawy? Homar, czarny dorsz z Alaski, krewetki tygrysie, wędzony łosoś i rosyjski kawior – Osetra.

5. Gdzie zjesz pizzę z tradycjami? Jeśli jesteś fanem pizzy i marzysz o tym, by zjeść tę potrawę w najbardziej włoskiej wersji z możliwych, odwiedź koniecznie Neapol. Znajdziesz tam wiele lokali, które serwują ten przysmak, ale jedna z nich jest szczególna – to Antica Pizzeria Port’Alba funkcjonująca nieprzerwanie od 1830 roku!

6. Czy pizza hawajska powstała na Hawajach? Niestety nie – pizza hawajska powstała w Kanadzie, i to z pomysłu… Greka. Sam Panopoulos w 1962 roku otworzył restaurację, w której po raz pierwszy zaserwował słynną pizzę z ananasem. Można ją kochać lub nienawidzić, ale nie można jej nie znać!

Wszelkiego rodzaju ciekawostki o pizzy mogą nie tylko zaintrygować znajomych, z którymi będziesz się delektował swoim ulubionym plackiem. Mogą także stać się dla Ciebie powodem, by jeszcze mocniej zgłębić się w tajniki powstawania i serwowania pizzy oraz zapoznać się z jej różnymi, nie zawsze typowy wersjami!